Blog

2018 Yılında İnstagram Algoritması Çalışma PrensibiBirçok instagram kullanıcısı instagram algoritmasının nasıl çalıştığını merak etmekte. Özellikle bu yıl yenilenen algoritma sebebiyle karşılaşılan instagram gönderilerim takipçilerimde gözükmüyor, hikaye sırası neye göre belirleniyor ya da hikayemi izleyenlerin neden en üstünde aynı kişi gözüküyor gibi sorunların oluşmasında algoritma değişikliğinin payı epey büyük.

   Özellikle ticari instagram sayfalarında yenilenen algoritma sebebiyle gönderilerin gösterimi ve buna bağlı olarak da beğeni, yorum gibi etkileşimlerde büyük çapta düşüş gözlemlenmiştir. yeni kullanılan algoritmadan önce, takip ettiğiniz kişilerin gönderileri sadece zamana bağlı olarak sıralanırken artık bu şekilde sıralanmaması da etkileşimleri etkilemektedir..

   Tüm bu sorunları aşmanın ve Instagram paylaşımlarınızın takipçilerinizin ana sayfasında üst sıralarda gözükmesi için yapmanız gerekenler nelerdir ?

Yazımızda instagramın yaptığı algoritma değişimlerini etkisiz kılarak etkileşim seviyenizi nasıl yükselteceğinizi anlatacağız.

 

2018 Yılında Instagram Algoritması

 

    Fark etmişsinizdir ki 2018 yılı itibariyle Instagram gönderilerinizin takipçileriniz tarafından önceki yıllara göre çok daha az görüntüleniyor. Yakın zamanda instagram'ın yaptığı bir algoritma güncellemesiyle gönderilerinizi takipçilerinizin sadece %10'u görebiliyor. Yapılan bu değişim instagram yetkilileri tarafından kullanılabilirliğini arttırmak için olduğu söylense de sponsorlu gönderileri arttırmak amacıyla gerçekleştirilen bir algoritma değişimidir. Buna en yakın örnek ise geçtiğimiz yıllarda Facebook'ta da bu tarz bir güncelleme yapılarak sayfaların erişim değerlerini düşürmeyi sağlayan bir algoritma eklenerek sponsorlu reklam gönderilerine yönelmeleri amaçlanmıştı.

   Yapılan bu değişimler kişi bazlı profiller için arkadaşları ve ailesinden olan kişilerin fotoğraflarını paylaştığını görememek olsa da, işletme üzerine açılan profillerde yeni kampanyalar duyuramamak ya da yeni müşteri kazanamamak gibi büyük sorunlara yol açıyor. Tüm satışlarını Instagram üzerinden yapan işletmelerin ise bu durumdan en fazla etkilenen grup olduğunu söyleyebiliriz.

    Yukarıda bahsettiğimiz tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak için gelin, 2018 yılı Instagram algoritması hakkında neler biliyoruz onlardan bahsedelim.

 

Yeni Algoritması İle Instagram, Etkileşimi Fazla Olan Gönderileri Ödüllendiriyor

    Instagram da görülen son değişimlerin ardından gönderileri zamana göre sıralanmış şekilde göstermeyi bıraktığını, artık sıralama konusunda en büyük paya sahip olanların yorum ve beğeni gibi gönderi etkileşimleri olduğunu net bir şekilde biliyoruz. Bunlar dışında etkileşimi arttıracak gizli etmenler ise, kaydetme, repost ve gönderilerin DM üzerinden paylaşılması olduğunu söyleyebiliriz.

   Durumu Instagram bazında düşünürsek, eğer yapılan bir paylaşım yüzlerce beğeni, yorum ya da izlenme alıyorsa bu paylaşım önemlidir ve ilgi görmüş demektir. Bunu diğer insanların da görmesi için yukarıya çıkarmak gerektiği kararını artık bu değerleri göz önünde bulundurarak almaktadır. 

   Instagramın yeni algoritmasını resmi bloğunda duyurulduğunda, paylaşım sıralamasının kişilerin ilgi alanlarına yönelik olarak şekillendirileceğini belirtmişti. Bunu basitçe açıklamak gerekirse, daha önce yaptığı paylaşımları sıkça beğendiğiniz bir sayfanın yeni paylaşımını yukarıya çıkarmaktadır. Başka bir örnek ise beraber çekilmiş birçok fotoğrafınız olan bir arkadaşınızın beğendiği bir gönderi, yine kendi sayfanızda ya da keşfet bölümünde yukarılarda gözükebilecektir.

   Instagram temele, yaptığı bu düzenlemeyle sıradan kullanıcının uygulamada kaliteli zaman geçirmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Örnek olarak, Beşiktaş taraftarı iseniz karşınıza sürekli başka takımlarla alakalı ya da futbolla alakası olmayan gönderiler çıkarsa bir süre sonra sıkılırsınız. Fakat Beşiktaş ile alakalı paylaşımlar çıktığında Instagram'da  vakit geçirmekten daha fazla zevk alırsınız.

 

Algoritmanın Kurallarını Instagram Hikayeleri Kullanarak Avantaja Çevirebiliriz

   Instagram da kullanılan hikayeler kısmı şu ana kadar 300 milyonu geçen kullanıcıya sahip tir. Bu sayı neredeyse rakibi olan Snapchat'in iki katı civarıdır. Kısa sürede rakibinin kullanıcı sayısını ikiye katlayan Instagram hikayelerini kullanarak normal paylaşımlar ile düşük etkileşim aldığınız hesabınızın tanınırlığını hızlıca yükseltebilirsiniz.

   Instagram da gerçekleşen yenilikler ile sadece algoritması değil menü ve görünüş şekli de değişti. Bunun sonucu olarak da artık kullanıcılar paylaşım akışında gezinmektense takip ettiği kişilerin hikayelerinde zaman geçirmeyi tercih ediyor.

   Peki Instagram hikayeleri hangi algoritma şekline göre diziliyor olduğunu soracak olursanız, yine paylaşımlarda olduğu gibi etkileşime dayalı bir yerleştirme söz konusudur. Ancak instagram hikayeleri paylaşımlardan farklı olarak beğeni butonuna sahip değildir. Bunun yerine hikayelerde cevap verebilme özelliği mevcuttur.

·            Eğer bir kullanıcı sizin hikayelerinize yanıt veriyor ya da tekrar izliyorsa, sonrasında paylaşacağınız başka hikayeler yine takipçinizde ön sırada görüntüleniyor.

·            Hikaye görüntülenmesini arttırmak için bir başka yol ise anket oluşturmaktır. Takipçilerinizin ilgisini çekebilecek ve katılımcı olabileceklerini düşündüğünüz anketlerle hikayelerinizin etkileşimini yükseltebilirsiniz. Buna örnek vermek gerekirse, farz edelim bir butik sayfasına sahipsiniz. Hikayenizde paylaştığınız bir elbisenin fiyatının n kadar olduğunu sorarak doğru fiyatı bilene hediye edebileceğinizi ya da indirim sağlayacağınız bir yarışma oluşturabilirsiniz. Yapacağınız bu küçük yarışma anketiyle hikayelerinize etkileşim sağlamış olursunuz. Yapacağınız bu yarışmanın diğer bir getirisi ise takipçilerinizin size DM üzerinden ulaşmasının sonucunda artık normal paylaşımlarınız da size DM üzerinden ulaşan takipçilerinizin akışında gözükür. Bu şekilde Instagram algoritmasını, hikayeler uygulamasını kullanarak avantaja çevirebilmekteyiz.

·            Farklı bir etkileşim arttırma şekli ise hikayenizde link paylaşmak olacaktır. Bu sayede takipçiniz hikayenizden çıkmadan sizin paylaştığınız linke tıklayarak dakikalarca zaman geçirecektir.

·             Son olarak yapılabilecek diğer etkileşim arttırma şekli ise hikayelerinizde videolar paylaşmanızdır. Ön sıralarda olan bir çok hikaye video içeriklidir. Takipçilerinizi sıkmayacak şekilde hazırlayacağınız videolar, hikayenizde vakit geçirmesini ve sonra yapacağınız hikayelerinizin de ön sıralarda görünmesini sağlayacaktır.

 

Takipçilerinizi Yanıtsız Bırakmayın

   Instagramın yeni algoritması, paylaşımlarınızda sadece takipçilerin beğeni ve yorum yapmasındansa, hesap sahibinin de olaya dahil olduğu soru-cevap şeklindeki tartışmalardan oluşan yorumları daha çok seviyor. Bu duruma örnek vermek gerekirse bir çizerseniz ve takipçiniz size kullandığınız kalemlerin hangi marka olduğunu ya da çizim yapmakla ilgili tüyoları sorduğunda bunu cevapsız bırakmamanız gerekiyor.

   Yukarıda bahsettiğimiz şeyler size zor gelebilir ancak gerçekten Instagram hesabınızın etkileşimini arttırmak istiyorsanız zaman ayırıp ilgilenmeniz gerekmektedir. Takipçilerinizin her gönderinizin altındaki yorumlarını takip etmek zor olsa da, geri dönüşünde elde ettikleriniz buna değecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta özellikle gönderiyi paylaştıktan sonraki bir saat içerisinde altına gelen tüm yorumlara cevap vermenizdir. İlk saatte vereceğiniz cevaplar gönderinin görünürlüğünü daha çok arttırmaktadır. Sonraki saatlerde yoruma vereceğimiz cevaplar da görünürlüğü arttırmaktadır ancak ilk bir saat içerisinde etkileşim sağlamak çok daha önemlidir.

 

Paylaşımlarınızın Etkileşim Süresi Çabuk Olmalı

   Yeni bir gönderi paylaştınız ve ilk saatlerde hiç beğeni almadı, fakat ertesi gün bu gönderiniz 100 beğeni aldı. Bu gönderiniz maalesef sonrasında takipçilerinizin akışlarında ve keşfet bölümünde gözükmeyecektir. Instagram paylaşımlarınızın çabuk şekilde beğeni ve yorum gibi etkileşim alması onları öne taşıyor. Eğer bu şekilde bir takipçi kitleniz yoksa, otomatik beğeni gibi hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Etkileşimi arttırmanın bir diğer yolu ise doğru zamanda gönderi paylaşmaktan geçmektedir, eğer tüm takipçilerinizin uyuduğu bir saatte gönderi paylaşırsanız tabi ki bir etkileşim almayacaktır. Fakat takipçileriniz aktif olduğu bir saatte paylaştığınızda size beğeni ve yorum gibi dönüşler olacaktır.

En doğru zamanı, deneme yanılma yöntemiyle ya da eski gönderilerinizin aldığı etkileşimleri ve paylaşım zamanlarını göz önünde bulundurup karşılaştırarak bulabilirsiniz.

 

Takipçileriniz Gönderilerinizde Geçirdiği Zamanı Arttırın

   Instagram'da keşfet bölümünde çıkmak ya da takipçilerinizin akışında yukarılarda gözükmenizi sağlayan en önemli etkenlerden birisi paylaşımlarınızda geçirilen süredir. Unutmamanız gerekir ki ilgi çekmeyen bir resim ya da video olduğunda kullanıcılar hemen başka sayfaya geçer. Fakat takipçilerin tekrar tekrar izlediği, yorumlarını okuduğu bir gönderi çok daha önemlidir. Instagram da takipçilerin bu davranışının farkında ve algoritması da bu davranışlara göre tepki vermektedir.

 

   Algoritmanın sahip olduğu bu kuralları nasıl avantaja çevirebiliriz? Bu konu hakkında yapılabilecekler:

·          Yaptığımız fotoğraf paylaşımlarında birden fazla görseli aynı gönderide paylaşarak takipçilerinizin geçirdiği zamanı arttırabiliriz.

·           Video şeklinde paylaşım yapabiliriz. Fakat bildiğiniz gibi videoların belirli bir zaman sınırı mevcuttur. videoların süresini arttıramayacağımıza göre açıklama kısmına yerleştireceğiniz uzun ve ilgi çekici bir yazı ile, takipçilerin gönderide fazla vakit harcamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem keşfet kısmında hem de takipçilerinizin gönderi akışında gösterim ve etkileşim sağlayabilirsiniz.

 

Dikkatli Hashtag Kullanımı

   Yapılan değişikliklere rağmen instagram ilk açıldığından beri etkileşim almak adına herkesin kullandığı bir yöntem olan #hashtag'ler hâlâ geçerliliğini sürdürüyor. Ancak elbette bu aracın da tamamen aynı kaldığını söyleyemeyiz. Bu yüzden #hashtag kullanırken çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun sebebi ise yeni güncellemelerle getirilen artık herhangi bir #hashtag ile ilgili görselleri görmek istemiyorum seçeneği. Örneğin bir vejetaryen iseniz kebap #hashtag'li fotoğraflar görmek istemeyebilir ve yasaklayabilirsiniz. Fakat burada da ince bir açık bulunmakta. Eğer genel bir #hashtag kullanıp paylaşım yaparsanız yine etkileşiminiz artabilir. Paylaşacağınız gönderinin #hashtag'inde kebap yerine yemek kullanmanız buna örnek olabilir.

  Gönderiniz ile ilgisiz #hashtagler ile aldığınız etkileşim kısa olacağından instagram'ın algoritmasında değer kaybedebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse komik yazıp eğleneceği bir şey içerik arayan bir instagram kullanıcısı, karşısına hüzünlü bir video çıkarsa bunu hemen kapatır. Hem komik hem hüzün olarak iki #hashtag kullanmaktansa, artık sadece videonuz komik ise komik #hashtag'ını kullanarak durumu avantaja çevirebilirsiniz.

 

Instagram'ın Tüm Yeniliklerini Takip Edin

 

   Unutmamanız gereken en önemli şey ise instagramın hemen hemen her gün kendini geliştirip, yeni bir özellik sunuyor ve kullanıcıların bunları denemesini istiyor olmasıdır. Instagram'ın ilk piyasaya çıktığı günlere hatırlarsanız DM, video, hikayeler gibi hiçbir özelliği bulunmamaktaydı. Fakat şu anda baktığımızda birçok yeni özelliği sahip ve dahası da gelecekmiş gibi görünüyor. Buna örnek olarak ise son günlerde eklenen hikayelerde gif kullanabilme özelliğini gösterebiliriz. Instagram üzerinden iş yapıp etkileşimi yüksek tutmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat etmeli ve instagram ile ilgili çıkan tüm yenilikleri takip etmelisiniz.