Blog

Arama Ağı Reklamı Nedir?Google arama (search) ağı reklamcılığında ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kullanıcıların arama yaptığında web siteniz ile üst sıralarda karşılaşmasını sağlar.Arama ağında reklam verdiğinizde belirlediğiniz anahtar kelimeleri arayan kişiler reklamınızla karşılaşır. Örneğin; siz bir su tesisatçısı iseniz, google’da su tesisatı ile ilgili arama yaptığında sizin reklamınıza ulaşır. Belirleyeceğiniz anahtar kelimenin yanı sıra hedef kitlenizide özelleştirerek doğru müşteriye ulaşmanız daha kolay olacaktır.Su tesisatçısı örneğini ele alırsak sadece hizmet verdiğiniz bölgede arama yapıldığında reklamınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle bütçenizi dönüşüm sağlayacak kitleye yönelik kullanmış olarak karınızı arttırabilirsiniz. Arama ağı reklamlarınız, arama sayfasında, haritalar kısmında ve alışveriş reklamları arasında yer alır.Reklamlarınız tıklandığında ve sitenize yönlendirildiğinde ödeme yaparsınız.Yani tıklama başına maliyet ile ücretlendirilirsiniz.

 


Google arama reklamlarında en üst sırada çıkmak için ne yapmak gerekir?


Google, kullanıcıların deneyimlerini dikkate alır.Çünkü Google kullanıcıların karşısına ilgili verileri çıkarmaya öncelik verir. Bundan dolayı site içeriklerinizi kullanıcıların ihtiyacını karşılamaya yönelik oluşturmanız gerekir. Ayrıca reklamlarınızın web sitesi ile alakalı olması, kelimelerin kalite skorları, anahtar kelime ile reklam metinlerinin uyumlu olması da üst sıralarda çıkmanızda büyük rol oynar. Aynı zamanda reklam vereceğiniz web sitenizde aranılan sayfaya yönlendirilmesi, içeriklerinizin orjinal olması ve sayfanızın açılış hızı da reklamlarınızı etkilemektedir.

 

Reklam metinlerini oluştururken nelere dikkat etmek gerekir?


Arama ağı reklamcılığında rekabet oranı çok yüksektir. Bundan dolayı reklam metinlerinizi zenginleştirmeniz de reklamın başarıya ulaşması için bir hayli önem kazanmaktadır. Reklam metinlerin de sınırlı karakter sayısı olduğundan dolayı ek olarak site bağlantıları, yer uzantıları, telefon ile direk arama gibi özellikleri de kullanarak reklamınızı zenginleştirebilirsiniz.

 

 

Arama ağı reklamlarında anahtar kelimelerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

 

Kullanıcıların arama motorlarında aradıkları kelime ve kelime öbeklerine anahtar kelime denilmektedir. Reklamınızı vermeden önce mutlaka kullanıcıların sektörünüz ile ilgili aradığı kelime ve kelime öbeklerini tespit etmeniz gerekmektedir. Sadece tespit etmeniz de yeterli olmayacaktır. Belirlediğiniz bu kelimelerin alaka düzeyini iyileştirmek için kalite puanlarını kontrol etmeniz gerekecektir. Ayrıca anahtar kelime eşleme türlerini reklam hedeflerinize uygun seçmelisiniz. Düşük performans gösteren kelimeleri ve ya reklamınızın kesinlikle gözükmesini istemediğiniz kelimeleri negatif kelimelere ekleyebilirsiniz.

 

 


 


Reklam kalitenizi arttırmak için aşağıdakileri dikkate almalısınız.

 

  • Spesifik reklam grupları oluşturmaya dikkat edin.Örneğin, elbise arayan kullanıcıya giyim kategorisi gibi genel bir ifadeyi hedeflerseniz kullanıcı ihtiyacı olmayan pantolon da, gömlekte gösterilir. Ve reklamınız doğru veriyi göstermediğinden dönüşüm alamaz.
  • Anahtar kelimelerinizi sitenizeki ürün veya hizmetlerle alakalı spesifik kelime öbeklerini kullanmayı tercih edin. Örneğin, yatak odası takımı satmak istiyorsanız mobilya veya yatak odası kelimelerini anahtar kelime olarak seçmeniz çok genel bir kitleyi hedefleyecek ve reklamınız yatak odası takımı haricindeki ürünlerle ilgilenenlerede gösterilecektir.Bunun yerine direk yatak odası takımı kelimesini hedeflemek satın alma hacmini arttırmaya yardımcı olacaktır.
  • Reklam metinlerinde anahtar kelimelere yer vermeye özen gösterin.Böylelikle aradığı kelimeyi gören kullanıcı reklamınızla ilgilenme oranı artacaktır.
  • Reklam metinlerinizde farklılıklarınızı ön planda tutun.Rakiplerinizden farklı yönlerini göstermenizi reklamınızın etkisini arttıracaktır.
  • Birden çok reklam metni oluşturarak hangi reklamın performansının daha iyi olduğunu gözlemleyerek o reklamınızın devamını sağlayın.Kampanya performansınızı düzenli olarak test edin.Tıklama ve dönüşüm oranlarınız zaman içerisinde değişiklik gösterebilir.Hangi reklam kampanyasının daha performanslı olduğunu takibiniz sayesinde belirleyebilirsiniz.