Blog

Banner (GDN-Google Display Network) Reklamlar  Dijital pazarlamacılıkta banner reklamlar çok yaygın bir şekilde kullanılır. Ancak reklamın nekadar çok gösterildiği reklamın başarısı ile doğru orantılı değildir. Etkili ve başarılı bir sonuca ulaşan bir banner reklam yapmanın bazı belirli önemli noktaları bulunmaktadır. Banner reklamlar, görsel ile birlikte ürün ve hizmetiyle ilgili reklam sloganı veya metni ile oluşturur. Genellikle web sayfalarının üst, sağ veya sol taraflarında kullanıcıların karşılarına çıkarak dikkatlerini çekmeye çalışır. Bu reklam türü özellikle yeniden pazarlama(remarketing) kampanyasında verimi arttırmak için kullanılması çok doğru bir karardır. İnternette bulunan kullanıcılar reklamınızı görmek amacı ile değil, sosyal amaçlar için girdiğini düşünerek hareket etmek gerekir. Bu kitlenin dikkatini çekmek için dijital pazarlamacıların çok fazla enerji harcadıklarını söyleyebiliriz.


  Banner reklamlarınızı sabit veya hareketli olarak düzenleyebilirsiniz. Sabit bannerlar görsel olarak tasarlanır. Hareketli de ise maksimum 15 saniye gif görüntüsü hazırlayabilirsiniz.


   Banner reklamlarınızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız aşağıdaki kriterleri dikkate almalısınız!


     -İlgi çekici olmak 


Reklamlarınız, kullanıcıların dikkatini kısa sürede çekmesini sağlamalıdır. Bunun içinde kullanıcının gözünün sizin reklamanıza değdiğinde reklam görselinin ve metninin ilgi çekici olması büyük etki göstermektedir. 


    -Kısa ve net olmak


Reklamınızda vermek istediğiniz mesajı en etkili ve kısa yoldan iletmeniz gerekir. Ürün veya hizmetinizi en iyi anlatacak kelimeleri ve görseli tasarlamanız reklam performansınızı arttıracaktır.


Reklamınızı hedeflediğiniz kitleyi belirleyerek özelleştirin!


İçeriğe göre (Anahtar Kelime) Hedefleme ; Reklamınızın ilgili olduğu kelimeleri belirlediğiniz zaman site içeri ile eşleştirilen kelimelerin yer aldığı sayfalarda gösterilmesini sağlar. Örneğin oyunla ile ilgili içeriğin bulunduğu sayfalarda oyun konsolu reklamınızın gösterilmesi oldukça etkili olur.


Site Hedefleme ; Sadece belirlediğiniz ve istediğiniz sitelerde reklamınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede doğru kitleye ulaşmak sizin seçimlerinize bağlı olur.


Yeniden Pazarlama ( Remarketing) ; Bu hedefleme türü ile daha önce ürün veya hizmetinizin yer aldığı sitenize giren kullanıcının ilgilendiği ürün veya hizmetler tespit edilir. Bu veriler ile kullanıcının karşısına sizin sitenizdeki daha önce ilgilendiği ürün ve hizmetin reklamı tekrar gösterilir.


İlgi Alanına göre Hedefleme ; Kullanıcıların daha önce girdikleri sitelere göre belirlenen ilgi alanlarını seçerek sizin reklamınızla ilgilenen kitleye reklamanızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz.


Konusuna göre Hedefleme ; Reklamınızın gösterileceği sitenin içerik konusunu belirleyin. Ürün veya hizmetinizle alakalı konuları seçmeniz de yine ilgili müşteriyi bulmanıza bu hedefleme türü yardımcı olacaktır.


Demografi Hedefleme ; Kullanıcıların yaşı, cinsiyeti ve ebeveynlik durumlarını seçerek te belirli kitleye reklamınızı gösterebilirsiniz.Banner Reklamlarda dosya türleri ve reklam boyutları ise aşağıdaki gibi olmalıdır!


Resim Biçimleri ; GIF, JPG, PNG


HTML5 Biçimleri ; HTML ve isteğe bağlı olarak CSS, JS, GIF, PNG, JPG, JPEG, SVG içeren ZIP dosyası


AMP HTML ; ZIP dosyasında ! HTML dökümanı ve en çok 39 ortam öğesi bulunur.


Maksimum boyut ; 150 KB olmalıdır.


Reklam boyutları;


Kare ve dikdörtgen

200 × 200

Küçük kare

240 × 400

Dikey dikdörtgen

250 × 250

Kare

250 × 360

Üçlü geniş ekran

300 × 250

Satır içi dikdörtgen

336 × 280

Büyük dikdörtgen

580 × 400

NetboardBüyük afiş

468 × 60

Banner

728 × 90

Büyük afiş

930 × 180

Üst banner

970 × 90

Büyük leaderboard

970 × 250

İlan Tahtası

980 × 120

Panorama
Dikey

120 × 600

Dikey

160 × 600

Geniş dikey

300 × 600

Yarım sayfa

300 × 1050

Dikey
Mobil

300 × 50

Mobil banner

320 × 50

Mobil banner

320 × 100

Büyük mobil banner