Blog

Ekonomi Bakanlığı’ndan E-Ticaret Sitelerine DestekEkonomi Bakanı Nihat Zeybekçi düzenlediği basın toplantısında; Bakanlık olarak e-ticaret konusunda faaliyet göstermek, bu platformu kullanarak ihracat yapmak isteyenlere uzun süredir destek olduklarını söyledi.

Ancak gelinen durumda firmaların başvurularının düşük kaldığını dolayısı ile e-ticaretin önemini tam kavrayamadıkları tesbit ettiklerini söyledi.

Bu bağlamda öncelikle Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) bir adım atarak dünyada kabul görmüş üç büyük e-ticaret sitesiyle anlaşma yaptı. Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi Alibaba, Kompass ve Turkıshexporter isimli e-ticaret siteleri işbirliği anlaşmalarının imzalandığını söyledi. Bundan sonra sözkonusu e-ticaret siteleri ile çalışacak firmalar, bu sitelerle anlaşma yapıp, üyelik ücretinin %20’sini yatırmaları halinde ve TİM tarafından bu başvuruya onay verildiğinde çalışmaya başlayabilecekler.

Yani TİM bu sitelerle ihracat yapmak isteyen firmalara %80 oranında destek sağlamış oluyor.

İşte bizde Dijitaliz olarak, yıllardır hem müşterilerimize birebir olarak hem de verdiğimiz seminerlerde internetin ve e-ticaretin önemini anlatmaya çalışıyoruz. Bu hedefte Türkiye’nin en gayretli şirketiyiz diyebiliriz. Bu bilgilendirme sunumlarını ve seminerlerini bugüne kadar birçok il ve ilçede yaptık. Yüzlerce, binlerce kişiye birebir ulaştık. Web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız aracılığı ile yaptığımız bilgilendirmelerde eklendiğinde bu konuda ciddi bir misyon üstlendiğimizi söyleyebiliriz. Gerek belediyelerle, gerekse ticaret odaları marifetiyle birçok kişiye birebir ulaşarak internet özellikle sosyal medya kullanımı ve e-ticaret konusunda bilgi verdik, basit şekilde uygulamalı olarak bu işi yapabileceklerini katılımcıları inandırmaya çalıştık ve başardık.

Türkiye’de e-ticaret hacmi şu an genel ticaret hacminin %5’i kadar. Dolayısı ile yolun daha çok başındayız. Bizler anlatmaya devam edip bu oranı yukarı çıkarmak için mücadeleye devam edeceğiz. Sizlerde bu işe başlamak için bir an önce kolları sıvamalısınız zira ya bugün başlayacaksınız, ya da yarın, ya da 1 yıl sonra ama mutlaka başlayacaksınız. Dolayısı ile ne kadar önce başlarsanız o kadar önde olursunuz.

Teşvik konusu ile ilgili detaylı bilgiye Türkiye İhracatçılar Birliği’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz.