Blog

Youtube ReklamlarıNeden Youtube Reklamı vermelisiniz?

Dünya genelinde Youtube internetteki en büyük video izlenme ve yayınlanma merkezidir. Aktif kullanıcı sayısı 1,5 milyarı aşmıştır ki bu sayı giriş yaparak video izleyenlerin sayısıdır. Youtube’a giriş yapmadan video izleyen kitlenin sayısıda bir hayli fazladır. Bu rakam ise günden güne artarak devam etmektedir. Böylesine kapsamlı ve geniş kitleye sahip Youtube, günde 3 milyar video gösterimi yapmaktadır. Tüketici kitlesinin büyük bir kısmına dijital dünyadan ulaşacağımız bir düzene geldiğimizden dolayı Youtube gibi bir mecrada reklam vermek geleneksel reklam türlerinden daha fazla tercih edilir hale gelmesi de kaçınılmaz olmuştur. Bu kadar büyük bir kitleye ulaşan Youtube’a reklam vermenin avantajlarını ve neden reklam vermeniz gerektiğini aşağıdaki yazımızı okuyarak daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

Youtube Reklam türleri

TrueView Reklamları

Marka bilinirliliğinizi, potansiyel müşterinizi ve web sitenizin trafiğini arttırmak için bu reklam türünü kullanabilirsiniz. İki farklı trueview reklamı verebilirsiniz.Bunlar;

      1) Yayıniçi reklamlar ; Video başlamadan önce, video içerisinde veya videonun sonunda yayınlanır ve 5 saniye izlendikten sonra reklamınız atlanabilir. Masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlarda gösterim sağlanabilir. Ayrıca 30 saniyeden uzun reklam videoları düzenleyip ürününüzü daha detaylı tanıtabilir ve hedef kitlenizi daha fazla bilgilendirebilirsiniz.İzleyici reklamınızın 30 saniyesini(eğer 30 saniyeden kısa ise tamamını) izlediğinde veya reklamınızla etkileşimde bulunduğunda (hangisi daha önce gerçekleşirse) ödeme yaparsınız.

      2) Video discovery (youtube arama sonuçları) reklamlarınız ise ; Görüntülü Trueview reklamları olarakta bilinir.Reklamınız ilgili videonun yan tarafında veya mobil cihazda arama sayfasında yayınlanır.Reklamınız küçük bir resim ile birkaç satırlık metin şeklinde görüntülenir.Görüntülendiği alana göre reklam boyutunuz değişiklik gösterir.Reklam görüntüsüne tıklandığında izleme alanında video reklamınız gösterilir. Reklamınızın izlenmesi için kullanıcıların videoyu tıklamasına teşvik edilecek şekilde reklamınız ön plana çıkarılır. Reklamınız göründüğünde değil tıklanıp izlendiğinde ücretlendirilirsiniz. Bu reklam türü ile ürün ve marka üzerinde düşünülmesini ve bilgi edinilmesini sağlayabilirsiniz.

Bumper Reklamlar 

Bu reklam türünde ise videonuz 6 saniye veya daha kısa süre olmalıdır.Reklamın amacı ise marka bilinirliğini ve farkındalığını arttırmak, daha fazla kitleye ulaşmak, potansiyel müşterinizi arttırmaktır. Reklam  videonuzu akılda kalıcı ve etkili mesajlar içeren içerikler ile oluşturmalısınız.Reklamınız, başka bir video başlamadan önce,başladıktan sonra veya videonun sonunda gösterilir ve izlenmeden atlama seçeneği yoktur.Gösterim sayısına göre göre ödeme yaparsınız.BGBM(bin gösterim başına maliyet) teklifini kullanır, yani reklamınız 1000 kere gösterildikten sonra ödeme yaparsınız.
Youtube’da belirli bir kitleyi hedefleyebilirsiniz.

-İçeriğe dayalı anahtar kelime hedefleme ile web sitenizin içeriği ile ilgili kelimeleri arayan ve ilgilenen kitleye ulaşabilirsiniz.

-Demografi hedefleme ile yaş, cinsiyet ve ebeveynlik durumlarına göre kitlenizi belirleyebilirsiniz.

-Konuları belirleyip bu konularla ilgili kişilere ulaşın.

-Yeniden pazarlama ile videonuz veya Youtube kanalınız ile daha önce etkileşimde bulunmuş kitleyi hedefleyebilirsiniz.

Youtube Reklam sonuçlarını analiz edebilirsiniz.

Youtube’un ücretsiz Analytics aracı ile reklamlarınızın performansını ölçebilirsiniz.İzlenme oranı, izleyici kitlesi ve bu kitlenin reklamınızla nasıl etkileşime geçtiğini bu araç ile öğrenebilirsiniz.

Youtube Reklamlarının Sağladığı Faydalar

Verdiğiniz reklamların performansını ölçebiliyor olmanız, reklamınızla ilgilenen kitleyi analiz etmenizi, amacına ulaşıp ulaşmadığını anlamınızı sağlar. Doğrudan reklamınızla ilgilenen kişilerin izlemesiyle ücretlendirileceğinizden dolayı bütçenizin tamamı potansiyel müşterileriniz için harcanmış olacaktır. Gelişmiş hedefleme kriterleri ile doğru potansiyel müşterilerinize reklamınızın ulaşmasını sağlayarak, ürün veya hizmetinizle ilgili bilinirliği, geri dönüşümü ve karınızı hızlı ve büyük ölçüde arttırmanıza olanak sağlayacaktır.