Sosyal Medya Reklamları


Sosyal Medya Reklamları Nedir?

İnternette bulunan sosyal medya platformları üzerinden verilen reklamlardır.Sosyal medya platformları üzerinden reklam vererek potansiyel müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya da Nasıl Reklam Yapılır?

Reklam vermek istediğiniz sosyal medya platformunda işletme hesabınızı oluşturmanız gerekir.İşletmenizin amacına uygun sosyal medya içeriğine reklam vererek hedef kitlenize ulaşabilir, daha fazla müşteriye sahip olabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklam Avantajları Nedir?

-Lokasyon, yaş,cinsiyet ve daha birçok demografik hedefleme seçenekleri sayesinde doğru hedefteki kullanıcılara ulaşabilirsiniz.Düşük maliyetler ile birçok kitleye reklam vermeniz mümkündür.Reklamların dönüşümlerinin ölçülebilir olması ve manuel olarak kontrol edebiliyor olmanız her an istediğiniz stratejiyi uygulamanıza imkan tanır.

Sosyal Medya Reklam Türleri

-Facebook Reklamları 

Facebook, kullanıcı bakımından en çok üyesi olan sosyal medya platformlarından birisidir. Bu platformda doğru kullanıcı filtreleri ile sizde müşteri sayınızı ve bilinirliliğinizi arttırabilirsiniz.Zengin filtreleme seçenekleri sayesinde doğru hedefteki kullanıcılara ulaşılır. Düşük maliyetler ile reklam verilebilir.

 

-Facebook Alışveriş Reklamları

E-ticaret siteleri için ürünlerini sosyal medya platformuna taşıma imkanı sağlar.Satış odaklı reklamlardır. Sitenizden alışveriş yapmadan çıkmış kullanıcıları alışveriş yapmaya davet eder.Ürünlerinizi müşteriler tarafından akılda kalıcı ve ikna edici hale getirir.

 

-İnstagram Reklamları

İnstagram kullanıcı bakımından en çok ve en aktif kitleye sahip sosyal medya platformlarından birisidir. İnstagram ile markanızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.Aktif bir kullanıcı yapısına sahiptir. Düşük maliyetli reklam verilebilir. İnternet alışverişi yapma alışkanlığı olan geniş bir kitleye sahiptir.

 

-Twitter Reklamları

Müşteri özeline bağlı olarak oluşturulan strateji doğrultusunda haber verme, duyuru yayınlama, bilgilendirme gibi zengin çeşitlerde kullanılabilen mini blogdur.Sizinle etkileşimde bulunan kişileri müşteriye dönüştürebilirsiniz. Marka bilinirliği oluşturabilirsiniz. Doğru hastag kullanımı ile gündemde yerinizi alabilirsiniz.

 

-Linkedin Reklamları

Linkedin, iş dünyasının içinde bulunduğu sosyal medya platformudur. Bu platform ile iş dünyasında ki ilgili hedef kitlelere ve kişilere ulaşabilirsiniz.Kişilerin iş ünvanlarına, sektörlerine vb. bilgilerine göre kişilere özel reklam verilebilir. Profesyonel bir hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olur.

 

Sosyal Medya Reklam Performans Ölçümü

Reklamların karşılığında ne kazandığınızı görmenizi sağlayan dönüşüm modelleri ile reklam performansınızı ölçümleyebilirsiniz. Sitenizdeki dönüşüm noktalarının belirlenip, sitenize gelen ziyaretçilerin gerçekleştirdiği eylemler analiz edilebilir. Bu dönüşüm noktaları ise form doldurma, telefon aramaları, whatsApp yazışmaları ve mail göndermeleri şeklinde olabilir. 


Sosyal Medya Reklam Raporlama

Reklama yatırdığınız para karşılığında ne aldığınızı, performans artışı için gerekli iyileştirmeleri bu reklam raporları sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu raporlar haftalık, aylık veya istediğiniz tarihlerin karşılaştırmalı verileri olarak hazırlanması, reklam başarısının daha iyi gözlemlenmesini sağlar.